The Blue and Gold

2018 Winter Olympics Results

Fiona Lee, Writer

Hang on for a minute...we're trying to find some more stories you might like.


Email This Story






 

2018 Winter Olympics Medal Count: Top 4

Norway – 14 Gold + 14 Silver + 11 Bronze = 39 Medals

Germany – 14 Gold + 10 Silver + 7 Bronze = 31 Medals

Canada – 11 Gold + 8 Silver + 10 Bronze = 29 Medals

United States of America – 9 Gold + 8 Silver + 6 Bronze = 23 Medals

 

 

Alpine Skiing:

Men’s Alpine Combined Slalom

Gold – Marcel Hirscher of Austria

Silver – Alexis Pinturault of France

Bronze – Victor Muffat-Jeandet

 

Men’s Downhill

Gold – Aksel Lund Svindal of Norway

Silver – Kjetil Jansrud of Norway

Bronze – Beat Feuz of Switzerland

 

Women’s Giant Slalom

Gold – Mikaela Shiffrin of the United States of America

Silver – Ragnhild Mowinckel of Norway

Bronze – Federica Brignone of Italy

 

Men’s Super-G

Gold – Matthias Mayer of Austria

Silver – Beat Feuz of Switzerland

Bronze – Kjetil Jansrud of Norway

 

Ladies’ Slalom

Gold – Frida Hansdotter of Sweden

Silver- Wendy Holdener of Switzerland

Bronze – Katharina Gallhuber of Austria

 

Ladies’ Super-G

Gold – Ester Ledecka of Czech Republic

Silver – Anna Veith of Austria

Bronze – Tina Weirather of Liechtenstein

 

Men’s Giant Slalom

Gold – Marcel Hirscher of Austria

Silver – Henrik Kristoffersen of Norway

Bronze – Alexis Pinturault of France

 

Ladies’ Downhill

Gold – Sofia Goggia of Italy

Silver – Ragnhild Mowinckel of Norway

Bronze – Lindsey Vonn of the United States of America

 

Men’s Slalom

Gold – Andre Myhrer of Sweden

Silver – Ramon Zenhausern of Switzerland

Bronze – Michael Matt of Austria

 

Ladies’ Alpine Combined

Gold – Michelle Gisin of Switzerland

Silver – Mikaela Shiffrin of the United States of America

Bronze – Wendy Holdener of Switzerland

 

Alpine Team Event

Gold – Switzerland

Silver – Austria

Bronze – Norway

 

Biathlon:

Women’s 7.5km Sprint

Gold – Laura Dahlmeier of  Germany

Silver – Marte Olsbu of Norway

Bronze – Veronika Vitkova of Czech Republic

 

Men’s 10km Sprint

Gold – Arnd Peiffer of Germany

Silver – Michal Krcmar of Czech Republic

Bronze – Dominik Windisch of Italy

 

Women’s 10km Pursuit

Gold – Laura Dahlmeier of Germany

Silver – Anastasiya Kuzmina of Slovakia

Bronze – Anais Bescond of France

 

Men’s 12.5 km Pursuit

Gold – Martin Fourcade of France

Silver – Sebastian Samuelsson of Sweden

Bronze – Benedikt Doll of Germany

 

Women’s 15km Individual

Gold – Hanna Oeberg of Sweden

Silver – Anastasiya Kuzmina of Slovakia

Bronze – Laura Dahlmeier of Germany

Men’s 20km Individual

Gold – Johannes Thingnes of Norway

Silver – Jakov Fak of Slovenia

Bronze – Dominik Landertinger of Austria

 

Women’s 12.5km Mass Start

Gold – Anastasiya Kuzmina of Slovakia

Silver – Darya Domracheva of Belarus

Bronze – Tiril Eckhoff of Norway

 

Men’s 15km Mass Start

Gold – Martin Fourcade of France

Silver – Simon Schempp of Germany

Bronze – Emil Hegle Svendsen of Norway

 

2x6km Women + 2×7.5km Men Mixed Relay

Gold – France

Silver – Norway

Bronze – Italy

Women’s 4x6km Relay

Gold – Belarus

Silver – Sweden

Bronze – France

 

Men’s 4×7.5 Relay

Gold – Sweden

Silver – Norway

Bronze – Germany

 

Cross-Country Skiing:

Ladies’ 7.5km + 7.5km Skiathlon

Gold – Charlotte Kalla of Sweden

Silver – Marit Bjoergen of Norway

Bronze – Krista Parmakoski of Finland

 

Men’s 15km + 15km Skiathlon

Gold – Simen Hegstad Krueger of Norway

Silver – Martin Johnsrud Sundby of Norway

Bronze – Hans Christer Holund of Norway

 

Ladies’ Sprint Classic

Gold – Stina Nilsson of Sweden

Silver – Maiken Caspersen Falla of Norway

Bronze – Yulia Belorukov of Olympic Athletes from Russia

 

Men’s Sprint Classic

Gold – Johannes Hoesflot Klaebo of Norway

Silver – Federico Pellegrino of Italy

Bronze – Alexander Bolshunov of Olympic Athletes from Russia

 

Ladies 10km Free

Gold – Ragnhild Haga of Norway

Silver – Charlotte Kalla of Sweden

Bonze – Marit Bjoergen of Norway and Krista Parmakoski of Finland

 

Men’s 15km Free

Gold – Dario Cologna of Switzerland

Silver – Simen Hegstad Krueger of Norway

Bronze – Denis Spitsov of Olympic Athletes from Russia

 

Ladies’ 4 x 5km Relay

Gold – Norway

Silver – Sweden

Bronze – Olympic Athletes from Russia

 

Men’s 4 x 10km Relay

Gold – Norway

Silver – Olympic Athletes from Russia

Bronze – France

 

Ladies’ Team Sprint Free

Gold – United States of America

Silver – Sweden

Bronze – Norway

 

Men’s Team Sprint Free

Gold – Norway

Silver – Olympic Athletes from Russia

Bronze – France

 

Men’s 50km Mass Start Classic

Gold – Livo Niskanen of Finland

Silver – Alexander Bolshunov of Olympic Athlete from Russia

Bronze – Andrey Larkov of Olympic Athletes from Russia

 

Ladies’ 30km Mass Start Classic

Gold – Marit Bjoergen of Norway

Silver – Krista Parmakoski of Finland

Bronze – Stina Nilsson of Sweden

 

Curling:

Men

Gold – United States of America

Silver – Sweden

Bronze – Switzerland

 

Women

Gold – Sweden

Silver – Republic of Korea

Bronze – Japan

 

Figure Skating:

Team Event

Gold – Canada

Silver – Olympic Athletes from Russia

Bronze – United States of America

 

Pairs Skating

Gold – Aljona Savchenko / Bruno Massot of Germany

Silver – Wenjing Sui / Cong Han of People’s Republic of China

Bronze – Meagan Duhamel / Eric Radford of Canada

 

Ice Dance

Gold – Tessa Virtue / Scott Moir of Canada

Silver – Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron of France

Bronze – Maia Shibutani / Alex Shibutani of the United States of America

 

Men Single

Gold – Yuzuru Hanyu of Japan

Silver – Shoma Uno of Japan

Bronze – Javier Fernandez of Spain

 

Ladies’ Single

Gold – Alina Zagitova of Olympic Athletes from Russia

Silver – Evgenia Medvedeva Olympic Athletes from Russia

Bronze – Kaetlyn Osmond of Canada

 

Freestyle Skiing:

Ladies’ Moguls

Gold – Perrine Laffont of France

Silver – Justine Dufour-Lapointe of Canada

Bronze – Yulia Galysheva of Kazakhstan

 

Men’s Moguls

Gold – Mikael Kingsbury of Canada

Silver – Matt Graham of Australia

Bronze – Daichi Hara of Japan

 

Ladies’ Aerials

Gold – Hanna Huskova of Belarus

Silver – Xin Zhang of People’s Republic of China

Bronze – Fanyu Kong of People’s Republic of China

 

Ladies’ Ski Slopestyle

Gold – Sarah Hoefflin of Switzerland

Silver – Mathilde Gremaud of Switzerland

Bronze – Isabel Atkin of Great Britain

 

Men’s Ski Slopestyle

Gold – Oystein Braaten of Norway

Silver – Nick Goepper of the United States of America

Bronze – Alex Beaulieu-Marchand of Canada

 

Men’s Aerials

Gold – Oleksandr Abramenko of Ukraine

Silver – Zongyang Jia of People’s Republic of China

Bronze – Llia Burov of Olympic Athletes from Russia

 

Ladies’ Ski Halfpipe

Gold – Cassie Sharpe of Canada

Silver – Marie Martinod of France

Bronze – Brita Sigourney of the United States of America

 

Men’s Ski Cross

Gold – Brady Leman of Canada

Silver – Marc Bischofberger of Switzerland

Bronze – Sergey Ridzik of Olympic Athletes from Russia

 

Men’s Ski Halfpipe

Gold – David Wise of the United States of America

Silver – Alex Ferreira of the United States of America

Bronze – Nico Porteous of New Zealand

 

Ladies’ Ski Cross

Gold – Kelsey Serwa of Canada

Silver – Brittany Phelan of Canada

Bronze – Fanny Smith of Switzerland

 

Ice Hockey:

Women

Gold – United States of America

Silver – Canada

Bronze – Finland

 

Men

Gold – Olympic Athletes from Russia

Silver – Germany

Bronze – Canada

 

Luge:

Men’s Singles

Gold – David Gleirscher of Austria

Silver – Chris Mazdzer of the United States of America

Bronze – Johannes Ludwig of Germany

 

Women’s Singles

Gold – Natalie Geisenberger of Germany

Silver – Dajana Eitberger of Germany

Bronze – Alex Gough of Canada

 

Doubles

Gold – Tobias Wendl / Tobias Arlt of Germany

Silver – Peter Penz / Georg Fischler of Austria

Bronze – Toni Eggert / Sascha Benecken

 

Team Relay

Gold – Germany

Silver –  Canada

Bronze – Austria

 

Nordic Combined:

Individual Gundersen NH/10km Cross-Country

Gold – Eric Frenzel of Germany

Silver – Akito Watabe of Japan

Bronze – Lukas Klapfer of Austria

 

Individual Gundersen LH/10km Cross-Country

Gold – Johannes Rydzek of Germany

Silver – Fabian Riessle of Germany

Bronze – Eric Frenzel of Germany

 

Team Gundersen LH/4x5km Cross-Country

Gold – Germany

Silver – Norway

Bronze – Austria

 

Short Track Speed Skating:

Men’s 1500m

Gold – Hyojun Lim of the Republic of Korea

Silver – Sjinkie Knegt of Netherlands

Bronze – Semen Elistratov of the Olympic Athletes from Russia

 

Ladies’ 500m

Gold – Arianna Fontana of Italy

Silver – Yara Van Kerkhof of Netherlands

Bronze – Kim Boutin of Canada

Ladies’ 1500m

Gold – Minjeong Choi of the Republic of Korea

Silver – Jinyu Li of People’s Republic of China

Bronze – Kim Boutin of Canada

 

Men’s 1000m

Gold – Samuel Girard of Canada

Silver – John-Henry Krueger

Bronze – Yira Seo of the Republic of Korea

 

Ladies’ 3000m Relay

Gold – Republic of Korea

Silver – Italy

Bronze – Netherlands

 

Men’s 500m

Gold – Dajing Wu of People’s Republic of China

Silver – Dae Heon Hwang of the Republic of Korea

Bronze – Hyojun Lim of the Republic of Korea

 

Ladies’ 1000m

Gold – Suzanne Schulting of Netherlands

Silver – Kim Boutin of Canada

Bronze – Arianna Fontana of Italy

 

Men’s 5000m Relay

Gold – Hungary

Silver – People’s Republic of People’s Republic of China

Bronze – Canada

 

Skeleton:

Men

Gold – Sungbin Yun of the Republic of Korea

Silver – Nikita Tregubov of the Olympic Athletes from Russia

Bronze – Dom Parsons of Great Britain

 

Women

Gold – Lizzy Yarnold of Great Britain

Silver – Jacqueline Loelling of Germany

Bronze – Laura Deas of Great Britain

 

Ski Jumping:

Men’s Normal Hill Individual

Gold – Andreas Wellinger of Germany

Silver – Johann Andre Forfang of Norway

Bronze – Robert Johansson of Norway

 

Women’s Normal Hill Individual

Gold – Maren Lundby of Norway

Silver – Katharina Althaus of Germany

Bronze – Sara Takanashi of Japan

 

Men’s Large Hill Individual

Gold – Kamil Stoch of Poland

Silver – Andreas Wellinger of Germany

Bronze – Robert Johansson of Norway

 

Men’s Team

Gold – Norway

Silver – Germany

Bronze – Poland

 

Snowboard:

Men’s Slopestyle

Gold – Redmond Gerard of the United States of America

Silver – Max Parrot of Canada

Bronze – Mark McMorris of Canada

 

Ladies’ Slopestyle

Gold – Jamie Anderson of the United States of America

Silver – Laurie Blouin of Canada

Bronze – Enni Rukajarvi of Finland

 

Ladies’ Halfpipe

Gold – Chloe Kim of the United States of America

Silver – Jiayu Liu of People’s Republic of China

Bronze – Arielle Gold of the United States

 

Men’s Halfpipe

Gold – Shaun White of the United States of America

Silver – Ayumu Hirano of Japan

Bronze – Scotty James of Australia

 

Men’s Snowboard Cross

Gold – Pierre Vaultier of France

Silver – Jarryd Hughes of Australia

Bronze – Regino Hernandez of Spain

 

Ladies’ Snowboard Cross

Gold – Michela Moioli of Italy

Silver – Julia Pereira De Sousa Mabileau of France

Bronze – Eva Samkova of Czech Republic

 

Ladies’ Big Air

Gold – Anna Gasser of Austria

Silver – Jamie Anderson of the United States of America

Bronze – Zoi Sadowski Synnott of New Zealand

 

Men’s Big Air

Gold – Sebastien Toutant of Canada

Silver – Kyle Mack of the United States of America

Bronze – Billy Morgan of Great Britain

 

Ladies’ Parallel Giant Slalom

Gold –  Ester Ledecka of Czech Republic

Silver – Selina Joerg of Germany

Bronze – Ramona Theresa Hofmeister of Germany

 

Men’s Parallel Giant Slalom

Gold – Nevin Galmarini of Switzerland

Silver – Sangho Lee of the Republic of Korea

Bronze – Zan Kosir of Slovenia

 

Speed Skating:

Men’s 5000m

Gold – Sven Kramer of Netherlands

Silver – Ted-Jan Bloemen of Canada

Bronze – Sverre Lunde Pedersen of Norway

 

Ladies 1500m

Gold – Ireen Wust of Netherlands

Silver – Miho Takagi of Japan

Bronze – Marrit Leenstra of Netherlands

 

Men’s 1500m

Gold – Kjeld Nuis of Netherlands

Silver – Patrick Roest of Netherlands

Bronze – Min Seok Kim of the Republic of Korea

 

Ladies’ 1000m

Gold – Jorien Ter Mors of Netherlands

Silver – Nao Kodaira of Japan

Bronze – Miho Takagi

 

Men’s 10000m

Gold – Ted-Jan Bloemen of Canada

Silver – Jorrit Bergsma of Netherlands

Bronze – Nichola Tumolero of Italy

 

Ladies’ 5000m

Gold – Esmee Visser of Netherlands

Silver – Martina Sablikova of the Czech Republic

Bronze – Natalia Voronina of the Olympic Athletes from Russia

 

Ladies’ 500m

Gold – Nao Kodaira of Japan

Silver – Sang-Hwa Lee of the Republic of Korea

Bronze – Karolina Erbanova of the Czech Republic

 

Men’s 500m

Gold – Havard Lorentzen of Norway

Silver – Min Kyu Cha of the Republic of Korea

Bronze – Tingyu Gao of People’s Republic of China

 

Men’s 1000m

Gold – Kjeld Nuis of Netherlands

Silver – Havard Lorentzen of Norway

Bronze – Tae-Yun Kim of the Republic of Korea

 

Ladies’ Mass Start

Gold – Nana Takagi of Japan

Silver – Bo-Reum Kim of the Republic of Korea

Bronze – Irene Schouten of Netherlands

 

Men’s Mass Start

Gold – Seong-Hoon Lee of the Republic of Korea

Silver – Bart Swings of Belgium

Bronze – Koen Verweij of Netherlands

Leave a Comment

If you want a picture to show with your comment, go get a gravatar.




Navigate Right
Navigate Left
  • Announcements

    Top 3 Movie Actors

  • Announcements

    Top 10 Shows

  • 2018 Winter Olympics Results

    Announcements

    Twitch vs Youtube

  • 2018 Winter Olympics Results

    Announcements

    Our Oceans are Dying: Act Now

  • Announcements

    Alice in Wonderland 8th Grade Play

  • 2018 Winter Olympics Results

    Announcements

    Top 10 Trending New And Updated Netflix Shows

  • 2018 Winter Olympics Results

    Announcements

    The Death of Toys “R” Us

  • News

    March of the Goslings

  • 2018 Winter Olympics Results

    News

    Iran Deal

  • 2018 Winter Olympics Results

    Announcements

    Star Wars: May The Fourth Be With You

The Student News Site of Bowditch Middle School
2018 Winter Olympics Results